تغییر عادات غذایی برای سلامتی

5 ماده غذایی بسیار مضر برای استخوان ها

سرویس: بخش هورامیکد خبر: 9350|20:04 - 1392/02/20
نسخه چاپی
5 ماده غذایی بسیار مضر برای استخوان ها
هزار ماسوله: براساس نتایج آخرین مطالعات ، برای داشتن استخوان هایی محكم مصرف زیاد كلسیم و ویتامین «د» كافی نیست، بلكه باید برخی عادات غذایی بد خود را تغییر دهیم
 پوكی استخوان مانند دیابت یا فشار خون بالا از بیماری هایی است كه با متعادل نگاه داشتن رژیم غذایی می توان از ابتلا به آن جلوگیری كرد. اگر سابقه پوكی استخوان در خانواده تان باشد، دقت به عادات غذایی اهمیت ویژه ای می یابد و باید برخی مواد غذایی را كه برای بافت استخوانی مضر است، محدود و از عادات غذایی زیر اجتناب كرد.

نوشیدن زیاد قهوه:

مصرف روزانه قهوه از جذب بهتر كلسیم جلوگیری می كند. هر چه میزان كافئین وارد شده به بدن بیشتر باشد، كلسیم بیشتری از طریق ادرار دفع می شود بنابراین اگر می خواهید تا 90 سالگی زندگی كنید، باید از تعداد فنجان های قهوه كه روزانه می نوشید بكاهید.

مصرف نوشابه های گازدار:

البته نوشابه های گازدار به علت داشتن كافئین ، دوست استخوان ها نیستند اما این نوشیدنی ها همچنین به علت داشتن اسید فسفریك، اسیدی معدنی كه از جذب كلسیم جلوگیری می كند، برای استخوان ها مضر است.

در مقابل، اسید كربنیك موجود در آب های معدنی گازدار هیچ تأثیر منفی بر استخوان ها ندارد. فقط نوشابه های گازدار حاوی كافئین بر میزان كلسیم موجود در ادرار تاثیر دارد.

مصرف زیاد نمك:

مصرف بیش از حد نمك برای سلامتی مضر است و سالانه دو میلیون و 300هزار نفر را در جهان به كام مرگ می كشاند.

علاوه بر افزایش خطرهای بیماری های قلبی-عروقی با مصرف زیاد نمك، هر چه میزان نمك مصرفی فرد بیشتر باشد، دفع كلسیم در ادرار و عرق فرد نیز بیشتر می شود.

به گفته پزشكان بدن ما برای عملكرد بهتر ، روزانه به دو هزار و300 میلی گرم (حدود یك قاشق قهوه خوری) سدیم نیاز دارد.

مصرف زیاد گوشت:

رژیم غذایی غنی از گوشت و پروتئین ها نیز برای استخوان ها ضرر دارد. در جریان هضم مواد غذایی ، پروتئین های حیوانی اسیدهایی همچون اسید فسفریك، سولفوریك و غیره آزاد می كنند كه PH بدن را تغییر می دهد.هر چه PH بدن اسیدی تر باشد، مواد معدنی بیشتری در استخوان ها از دست می رود.

پزشكان مصرف روزانه 46 گرم پروتئین را برای زنان و 56 گرم برای مردان توصیه كرده اند.

اما برای سلامت استخوان ها و متعادل نگاه داشتن سطح اسیدی و قلیایی ، باید از میوه ها ، سبزیجات و غلات استفاده كرد. برای سلامت بهتر استخوان ها باید به ازای هر یكصد گرم گوشت، پانصد گرم سبزیجات یا میوه های تازه مصرف كرد.

نوشیدن الكل:

الكل نیز برای استخوان ها مضر است زیرا فعالیت استئوبلاست ها (سلول های سازنده استخوان) را متوقف می كند. فراموش نشود كه الكل می تواند موجب اختلالاتی در حفظ تعادل فرد شود كه به ویژه در افراد مسن موجب شكستگی استخوان ها می شود.(واحد مركزی خبر)

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد