فصل کل مستی و شکار این گونه ارزشمند در منطقه

سرویس: اجتماعیکد خبر: 300500|17:11 - 1401/09/23
نسخه چاپی
فصل کل مستی و شکار این گونه ارزشمند در منطقه
هرساله با رسیدن به این فصل جفت‌گیری کل‌وبز و شروع می‌شود که اصطلاحا آن را کل مستی، می‌نامند.

به گزارش هزارماسوله ،در روزگاری نه چندان دور شکار از ملزومات زندگی مردم هورامان بود. اما امروزه معیشت و شیوه‌ی زندگی مردم تغییر کرده و همین جانداران، طبیعت بکر و زیبای منطقه، یکی از وجوه متمایز هورامان از سایر نقاط دیدنی کشور است. منطقه‌ای که به  اورامانات یا هورامان معروف است و اخیرا بخش زیادی از منظر طبیعی و فرهنگی آن به سبب خاص و متفاوت بودنش در سازمان یونسکو به ثبت جهانی رسیده است. 

 

در کوه های هورامان و در میان اهالی کوهستان اواسط آذرماه به «که‌له هه‌رز» یا «کل مستی» معروف است. فصل جفت گیری کل و بزکوهی در هورامان را « که‌له هه‌رز » می گویند. گونه‌ای ارزشمند از جانداران که نماد کوه‌های سرافراز زاگرس است. شکارچیان بومی و اصیل منطقه در این روزها کمتر به شکار می‌پردازند و حواسشان به حواس پرتی و مستی کل و بزهای کوهی هست.  اما متاسفانه بعضی از شکارچیان هم بیرحمانه در این فصل به تارو مار این جانداران بی آزار می پردازند و هر تعدادی را که در توان داشته باشند شکار می کنند. 

چند سالی است برخی از فعالان طبیعت دوست منطقه، پا به پای محیط‌بانان یا بصورت جداگانه در نخچیرگاه های مشهور، حضوری فعال و گسترده دارند. شاید که مانع شکار کل و بزکوهی شاهو توسط شکارچیان شوند. آن‌ها در دمای های زیر صفر و در سخت‌ترین شرایط به کوهستان می‌روند و کمپ خود را با هزینه‌های شخصی خود برپا می‌کنند. از روبرو شدن با شکارچیان و برخوردها و اهانت‌هایشان ابایی ندارند و با هر ناملایماتی از طبیعت و انسان گرفته تا خطرهایی که از جانب جانداران وحشی تهدیدشان می‌کند، دست به گریبان می‌شوند شاید به گفته‌ی خودشان بتوانند برای نسل آینده حرفی برای گفتن داشته باشند...

 

گفتگوی زیر را با اسعد اله‌دوستی فعال طبیعت دوست و رئیس هیئت کوهنوردی شهرستان انجام داده‌ایم.

 اله‌دوستی از آغاز فعالیت‌شان در کوهستان بعنوان طبیعت دوستان حامی حیات وحش اینگونه می‌گوید: «فعالیتی که آغاز کرده‌ایم شاید کاملا بازدارنده نباشد اما یقینا ایده آلی فرهنگی و بیشتر نمادین است. چهار سال متوالی است با عده ای از دوستان فعالیتمان را در آذرماه، در کوهستان و نقاط حساس شکار کل و بزکوهی شروع کرده‌ایم» 

 

وی درباره‌ی ایده‌ی اولیه شکل‌گیری این حرکت اضافه می‌کند: «تصمیم گرفتیم همراه با دوستانمان در تشکل های مردم نهاد و هیات کوهنوردی و با ارتباط گرفتن با ارگان های مرتبط فعالیت خود را در حفظ و صیانت از کل و بزکوهی شاهو آغاز کنیم. خوشبختانه عده ای از دوستان در انجمن «ژیوای» ورود کردند و در بازار خیریه‌ای که مجموعه «فریا» برگزار کرده بود در موضوع نه به شکار ورود کردند و به جمع آوری امضا برای آن اقدام کردند. و ما این حرکت را لازم دانستیم اما کافی نبود .»

 

اله دوستی درباره‌ی نحوه‌ی فعالیتشان اینگونه توضیح می‌دهد:« به این نتیجه رسیدیم که با شکارچیان بحث کنیم و از آنان بخواهیم حداقل به مدت چند سال در مدت مشخصی شکار نکنند که نسل کل و بزهای کوهستان به تعداد و حالت معمول خود برسد. همت عالی دوستان موجب شروع حرکتی عملی شد و کمپی در پایین شکارگاه ایجاد کردیم و این استارت کار برای باور ما شد. سپس عده ای دیگر از دوستان به جمع ما اضافه شدند و در فصل «که‌له هه‌رز» یا «کل مستی» که از 15 آذر الی 25 تا 27 آذر ادامه دارد در کوهستان حضور یافتیم.»

اله دوستی از چالش‌ها و مشکلات خودشان اینگونه می گوید: «مشکلات که همیشه وجود دارند؛ از تدارکات و تهیه‌ی وسایل اولیه تا انگ ها و سنگ اندازی های عده ای از عوام و شکارچیان و ... حتی اطلاعات غلطی که در بین مردم شایع می‌شود نیز از دیگر مشکلاتی است که برای ما پیش آمده است. عده ای متضرر شده اند که شکاری صورت نمی گیرد و عده ای دیگر از سهم گوشت بز و کل کوهی منتفع نشده اند بنابراین طبیعی است در پی سنگ اندازی باشند. البته و خوشبختانه دلسوزان زیادی در بین مردم و مسئولین وجود دارند که حتی با تماس و اطلاع رسانی و فرهنگ سازی یاری رسان ما هستند.»

نگرانی اله‌دوستی و دوستانش از تعداد کم بزکوهی به نسبت کل‌هاست وی در اینباره می‌گوید:«زمانی که گله ای از کل و بز های کوهی را می بینیم معمولا تعدادی کل و حداقل 5 تا 10 بز باید همراه آن ها باشند اما خطر بزرگ این است که در آخرین پایش در گله‌ ای 6 راسی تنها یک بز را مشاهده کرده‌ایم و این اعلام خطر بزرگی برای عالمان زیست بوم منطقه است. متاسفانه بزهای منطقه در حال شکار شدن هستند.»

 

رئیس اداره محیط زیست شهرستان پاوه نیز به خبرنگار ما گفت: با توجه به شروع فصل جفت گیری کل و بز در حیات وحش منطقه ؛ما با اقدامات پیشگیرانه به جهت جلوگیری از شکار و صید این گونه ارزشمند در طبیعت گشت و کنترل منطقه در این فصل را افزایش داده ایم .

محمد اخگر زاده افزود: در این راستا منطقه حفاظت شده بوزین و مرخیل شهرستان پاوه توسط همکاران ما به صورت شبانه روز رصد و پایش می شود.

وی گفت: از مردم طبیعت دوست شهرستان پاوه هم انتظار داریم که همچون گذشته در حفظ این طبیعت برای آیندگان ما را همراهی کنند.

نظر شما

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد